Bir Sayfa Seçin

Özgüven Eksikliği Tedavisi

özgüven eksikliği tedavisi

Karşısındaki insanları hor görerek kendi egolarını tatmin etmeyi seven insanların git gide çoğalması yüzünden, özgüven eksikliği oldukça yaygınlaşmış durumda.

Arkadaş çevresi ya da aile bireyleri tarafından ciddiye alınmayıp şevkleri kırılan insanlar, kısa süre içerisinde ciddi anlamda özgüven eksikliği ile karşı karşıya kalarak, sosyal çevreden kopmaya başlar.

Özgüven problemi yaşayan insanlar kimi zaman durumun ciddiyetini fark edemedikleri için, kimi zamansa pasifliğin üstesinden gelmenin mümkün olmadığını düşündükleri için kısıldıkları kapandan çıkamaz.

Peki; insanlarla alay ederek gururunu kırmayı kendine hobi edinmiş, egosunu çirkin bir şekilde başkalarıyla dalga geçerek tatmin etmekten haz alan insanlara karşı nasıl bir tavır alınmalı?

Sakin ve Olgun Davran!

Elbette kimse kimseye katlanmak zorunda değildir. Can sıkıcı durumlarda ya mekan olaysız bir şekilde terk edilir, ya da karşı taraf görmezden gelinerek, söylediklerinin önemsiz olduğu hissettirilir.

Tahammül sınırlarını zorlayan durumlarda karşı tarafa haddini bildirecek şekilde bir tutum sergilenebilir.

Fakat!

Saygı çerçevesi içinde!

Hakaret içeren kelimeler kullanmadan!

Kaba kuvvete başvurmadan!

Aksi taktirde kendini küçük düşürerek, karşı tarafın haklı çıkmasına sebep olursun.

Olgunluğunu kaybetmeden, sakince konuşmaya devam et. Sinirlenmeden verdiğin cevaplarla, haddini bilmeyen karşı tarafa nerede ne konuşması gerektiğini öğretirken, ortamdaki insanların senin olgunluğuna hayran kalmasını sağlayacaksın.

Kendini Sev!

Dış görünüşün için yapılan eleştirilere susarak ya da onaylayarak cevap verme. Mükemmel olmayabilirsin. Kimse mükemmel olamaz. Senin kilo problemin varsa karşı tarafın da boy problemi olabilir.

Bu tarz durumlarda kendinden yola çıkarak, konuyu karşı tarafa bağla. Sen kendini ne kadar çok seversen, savunma mekanizman da o kadar güçlü olur. Acımasızca yapılan eleştirilere karşı olgunluk ve sakinlikle verdiğin cevaplar sayesinde, karşı taraf hedefi tutturamayarak haddini bilmesi gerektiğini öğrenecek.

Kendine Saygı Duy!

Kendine duyduğun saygı kadar saygı göreceğini unutma! En samimi ortamda bile kendini sert bir dille eleştirme. Aksi taktirde insanlar, senin bu tutumundan cesaretlenerek, şakalaşma adı altında küçük düşürücü sözlerle hiç beklemediğin bir anda karşına çıkabilir.

Hedef Belirle!

Hedefini her zaman bir adım ileride tut. Zorlanacağını düşündüğün hedefler için asla pes etme.

Kurduğun hayaller ne kadar geniş olursa, başarıların da o kadar büyük olur. Hiçbir şeyin imkansız olmadığını aklından çıkarma!

Kendine İnan!

Kimse sana inanmasa bile, sen kendine inan! İnsanlar her zaman konuşur. Sana yapamayacağını söylerken “beceremezsin” diyecek kadar çirkinleşen insanları umursama.

Hayallerinin kalitesinin onlara ne kadar uzak olduğunu dile getirmene gerek bile yok. Kendinden ödün vermeden hedeflerine yoğunlaşırken, başarının bir adım ötende olduğunu asla unutma.

Özgüven Eksikliği İçin Kitap Tavsiyesi:yürüyen özgüven pdf

Özgüven konusunda hiçbir sıkıntısının olmadığını iddia eden insanların çoğu, toplum içinde sohbete dahil olmaya hatta hesap istemeye bile çekiniyor. Bu da, özgüven eksikliğinin en önemli göstergesidir.

Fark edildiği anda müdahale edilmeyen özgüven eksikliği, git gide büyüyerek hayatı olumsuz yönde etkiler. Eğer sen de bir an önce içindeki korkulardan kurtulmak istiyorsan, Yürüyen Özgüven adlı kitaba zaman kaybetmeden sahip olup, hayat kaliteni arttırabilirsin.

Benzer Konular: