Bir Sayfa Seçin

Özgüven Eksikliği Nedir?

özgüven eksikliği problemi

“Özgüven eksikliği” adı verilen psikolojik problem, çocukluk döneminde yanlış yetiştirilmekten kaynaklanır. Çocuğu büyürken, ona kendi kararlarını alma mekanizmasını yerleştirmeyen, bir adım atarken arkalarında olacaklarını hissettirmeyen ailelerin bu davranışları çocuğu yeni adımlar atmaktan alı koyar. Tabi kendi kararlarını almaktan da…

İşte bunun adı özgüven eksikliğidir.

Peki bizim ailemiz de zamanında bu hataları yaptıysa ve biz özgüven eksikliği probleminin eline düştüysek ne yapmalıyız?

Geçmiş her ne kadar çok önemli olsa da, geçmişin zincirlerinden kurtulup özgürleşmek yine insanın kendi elindedir. Bunu sen de yapabilirsin, tek ihtiyacın olan şeyse biraz cesaret.

Artık bir şeyleri değiştirmenin vakti geldi! Hazırsa bu problemi nasıl aşabileceğini öğrenelim.

Özgüven Eksikliği Probleminden Kurtulmak İçin Ne Yapmalısın?

Özgüven zamanla kazanabileceğin bir özelliktir. Eğer bugünden itibaren hayatını değiştirmeye karar verirsen bunu başarabilirsin. Bugünden itibaren hayatını değiştirmeye başla!

Özgüven eksikliğinden kurtulmak istiyorsan şimdiye kadar arkadaşlık yaptığın kişilerden biraz uzaklaş. Şimdiye kadar bu sorunla yüzleştiğinde, galip çıkamadıysan bil ki bunun bir sebebi de arkadaş çevren.

Sosyal fobik bir çocuk bile özgüvenli kişilerle beraber zaman geçirdikçe, onlarla arkadaşlık yaptıkça bu sorundan sonsuza dek kurtulabiliyor.

Doğru arkadaşlıklar bu problemin en etkili tedavisidir.

Bundan sonra evden işe, işten eve giden, asosyal, yeniliklere açık olmayan, hayatın keyfini çıkaramayan insanlarla arkadaşlık kurma.

Aksine özgüveniyle çevresindekileri kendine hayran bırakan, çevresi tarafından sevilen kişilerle arkadaşlık kurmaya çalış.

Tabi ki başta seni kabul etmeyeceklerdir. Ama kararlı ol. Bu kişilerle aynı ortamdayken onlarla sohbet etmeye, arkadaşlık kurmaya çalış. Sürekli onlarla zaman geçirmek, onları gözlemlemek için çabala.

Gözlem çok önemlidir. Özgüvenli olmayı ancak özgüvenli kişilerin hareketlerini, konuşmalarını gözlemleyerek öğrenebilirsin. Çünkü bunun yolu bu!

Onları gözlemlerken şunları öğreneceksin:

  • Çevresine kendini nasıl sevdirdiğini
  • Özgüvenini nasıl yansıttığını
  • Esprili olmayı
  • Konuşmalarıyla insanlara verdiği keyfi
  • Kızları nasıl etkilediğini
  • Yeri geldiğinde onlara nasıl laf soktuğunu
  • İçinde bulunduğu arkadaş grubunun kabul etmeyeceği düşünceleri nasıl savunduğunu
  • Nasıl saygı gördüğünü
  • Hayatında mutluluğu nasıl yakaladığını
  • Başarılı olmak için yılmamak gerektiğini

Eğer özgüvenli kişilerle arkadaşlık kurmaya başlarsan, yukarıdakilerden çok daha fazlasını öğreneceğini garanti ediyorum.

Bu, özgüven eksikliği probleminden kurtulmanın en kolay yolu.

Özgüven Eksikliği Konusunda Çözüm Tavsiyesi:

Eğer diğer yolları da öğrenmek istiyorsan Yürüyen Özgüven Kitap Setini okumanı tavsiye ediyorum. Bu kitap seti sayesinde özgüven dolu bir karaktere sahip olabilirsin.

İndirmek için hemen tıklayın: Yürüyen Özgüven Kitap Seti

yürüyen özgüven pdfBenzer Konular: